Nowelizacja ustawy o VAT: przegląd nowych rozwiązań od 2025 r.

Ministerstwo Finansów intensywnie pracuje nad obszerną nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług. Pierwsze zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2025 r., a kolejne do 2027 r.

Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług

Aktualną wersję ustawy o podatku od towarów i usług można znaleźć pod numerem 235/2004 Coll. Przygotowaliśmy przegląd głównych zmian, które powinny wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku. Ministerstwo Finansów nie przedstawiło jednak jeszcze tych propozycji rządowi, więc można spodziewać się szeregu uwag i korekt w trakcie procesu legislacyjnego.

Uproszczenie samofakturowania

Jeśli jako dostawca udzielisz swojemu klientowi pełnomocnictwa, będzie on mógł wystawiać dokumenty podatkowe w Twoim imieniu, otrzymywać je bezpośrednio i lepiej śledzić ich termin płatności. Opcja ta istnieje już w ustawie o VAT, ale wraz z nowelizacją powinna zostać znacznie uproszczona.


Samodzielnie wytworzone aktywa

Jeśli wytworzyłeś, zbudowałeś lub w inny sposób stworzyłeś środki trwałe w ramach swojej działalności, jest to specjalna kategoria, dla której masz teraz prawo do odliczenia podatku VAT tylko według częściowej stawki. Nowelizacja proponuje zniesienie obecnych skomplikowanych zasad i doprecyzowanie zakresu prawa do odliczenia podatku od aktywów nabytych w ciągu kilku lat.


Korekty terminów

Nowelizacja proponuje wydłużenie terminu na korektę podstawy opodat kowania z obecnych 3 lat do 7 lat.

Z kolei termin na skorzystanie z odliczeń podatkowych, wynoszący obecnie 3 lata, powinien zostać skrócony do 2 lat. Odliczenie podatkowe oparte na ubruttowieniu będzie wówczas dostępne tylko w ciągu 12 miesięcy.


Dostawa "nowego" budynku

W przypadku nowych budynków tylko pierwsze przekazanie ukończonej nieruchomości będzie podlegało opodatkowaniu, jeśli nastąpi w ciągu dwóch lat od ukończenia budowy.


Znacząca przebudowa budynku

Istotne zmiany w budynkach obejmują obecnie na przykład przekształcenie domu w pensjonat, budowę windy na fasadzie domu lub dodanie kolejnych pięter do budynku. Nowelizacja na nowo zdefiniuje, co stanowi istotną zmianę.


Zaległe zobowiązania

Jako podatnik VAT będziesz teraz prowadzić rejestr zaległych zobowiązań. Jeśli którekolwiek z nich pozostanie niezapłacone przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, klient będzie musiał zwrócić odliczony od niego podatek.


Nowe formy zwrotu podatku

Nowelizacja ustawy powinna rozszerzyć przypadki, w których będzie można ubiegać się o zwrot podatku - na przykład za podatek zapłacony bezpodstawnie dostawcy, który odmawia jego zwrotu.

Obejmie ona również zwroty na rzecz osób zagranicznych, w stosunku do których obowiązuje zasada wzajemności (lista takich państw zostanie opublikowana przez Ministerstwo Finansów w Biuletynie Finansowym) lub w przypadku nabycia towarów z innego państwa członkowskiego UE.

Przepisy dotyczące ustawy o VAT przechodzą wiele istotnych zmian i prawdopodobnie pojawią się kolejne. Będziemy na bieżąco monitorować wprowadzane zmiany.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga