Blog
Znajdziesz tu wszystkie informacje potrzebne do udanego startu, sprawnego prowadzenia i ewentualnego rozwiązania Twojej firmy. Wybierz dowolną kategorię, która Cię interesuje lub zacznij od najnowszego artykułu.
Na co zwrócić uwagęprzy zakładaniu firmy, z kim współpracować od samego początku i co zrobić, aby wszystko działało jak należy? O to zapytaliśmy czeskich przedsiębiorców. Przeczytaj ich odpowiedzi i wykorzystaj je w swojej firmie. Największe trudności? Podatki i urzędy Pierwsza część wyników naszej ankiety nie jest zaskoczeniem. Odpowiedzi…
Cały artykułCzy składasz zeznanie podatkowe? Czy wiesz jak to zrobić? W praktyce obowiązek ten dotyczy głównie przedsiębiorców. Jeśli jednak w ubiegłym roku uzyskałeś dochód np. ze sprzedaży nieruchomości, wynajmu domu, akcji i obligacji lub łączenia kilku prac na pół etatu jednocześnie, również możesz nie być w stanie go uniknąć. Terminy składania…
Cały artykułDeklaracje podatkowe to koszmar dla wielu przedsiębiorców. Podczas ich wypełniania można popełnić błąd lub dwa. Dlatego oprócz zwykłego zeznania podatkowego istnieją zeznania korygujące i uzupełniające. Doradzimy, kiedy z nich skorzystać. Zwykłe zeznanie podatkowe Zwykłe zeznanie podatkowe to zeznanie podatkowe złożone w terminie określonym…
Cały artykułZbliża się termin płatności podatku od nieruchomości - termin płatności podatku (lub pierwszej raty) upływa 31 maja 2023 r. Od tego roku, w celu oszczędności, papierowe bony pocztowe tradycyjnie wysyłane do podatników nieruchomości przez administrację podatkową w maju zostały zniesione. Płatność podatku przekazem pocztowym nie była do tej pory…
Cały artykułKomunikacja za pośrednictwem skrzynki danych to oszczędność czasu - dla wielu firm korzystanie ze skrzynki danych jest wręcz obowiązkowe. Od tego roku ich szeregi powiększają się o kolejne podmioty. Czy jesteś jednym z nich? Skrzynka danych dla każdego przedsiębiorcy Liczba skrzynek danych stale rośnie. Ponadto od 1 stycznia 2023 r.…
Cały artykułPo rozpoczęciu pracy przez pracowników czeka Cię obsługa listy płac i regularne kontakty z urzędami. Inne formalności wiążą się z odejściem pracowników z firmy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, o czym należy pomyśleć. Co zrobić przed rozpoczęciem działalności? Jako nowy pracodawca nie obejdzie się bez rejestracji w urzędzie skarbowym, kasie…
Cały artykułBiznes się rozwija, więc decydujesz się na zatrudnienie wzmocnień. Wraz z pierwszym pracownikiem przychodzi jednak spora dawka administracji. Oto, o czym należy pamiętać. Jako pracodawca masz szereg obowiązków wobec: Czeskiego Urzędu Ubezpieczeń Społecznych (ČSSZ),kas chorych,urzędu skarbowegoi innych instytucji. Twoim pierwszym krokiem…
Cały artykułŻaden przedsiębiorca nie może uniknąć rejestracji do podatku od towarów i usług (VAT), gdy sprzedaż jest wyższa. Obowiązek zapłaty podatku VAT zależy od wysokości obrotu. Podpowiemy Ci, jak go prawidłowo obliczyć. Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT? Zgodnie z § 6 ustawy o VAT, podatnik (w uproszczeniu przedsiębiorca prowadzący…
Cały artykułRozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga starannego przygotowania. Aby jednak nie robić ważnego kroku na ślepo, warto wcześniej zmapować środowisko, do którego chcesz wejść ze swoim pomysłem. Do oceny sytuacji rynkowej służą metody analizy strategicznej, które możesz wykorzystać nie tylko przy zakładaniu firmy, ale także przy podejmowaniu…
Cały artykułBiznesplan nada Twojemu pomysłowi na nową firmę konkretną formę. Pomoże Ci nie tylko w znalezieniu inwestorów, ale także w samym rozkręceniu biznesu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak powinien wyglądać taki plan. Czym jest biznesplan? Biznesplan, czyli plan biznesowy, podsumowuje podstawowe fakty dotyczące powstającego biznesu. Nakreśla…
Cały artykułPodatek liniowy jest w Czechach wciąż względną nowością. Obiecuje mniej administracji dla przedsiębiorców - ale opłaca się tylko niektórym. Poniższy tekst pomoże Ci ustalić, czy jesteś jednym z nich. Co to jest podatek liniowy? Podatek liniowy to specjalny rodzaj podatku, który osoby samozatrudnione mogą dobrowolnie płacić od 2021 r. Jest to…
Cały artykułPo wypełnieniu i wysłaniu formularzy podatkowych pozostaje już tylko zapłacić. Ale jakich informacji użyć przy płaceniu podatków? Wyjaśnimy zasady, dzięki którym Twoje podatki trafią tam, gdzie powinny. Konto bankowe do płatności podatku Numer konta bankowego zależy od tego, jaki konkretnie podatek lub opłatę chcesz…
Cały artykułWielu pracodawców zapewnia swoim pracownikom dodatki sportowe, rekreacyjne lub kulturalne. Powód jest jasny - aby zmotywować swoich obecnych lub przyszłych pracowników. Jednak i te świadczenia mogą podlegać opodatkowaniu. Pieniężne czy niepieniężne - o to właśnie chodzi Sposób opodatkowania (zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy)…
Cały artykułCudzoziemiec może rozpocząć działalność gospodarczą w Czechach na kilka sposobów, a w tym artykule przyjrzymy się dwóm najpopularniejszym: licencji handlowej i spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Czym różni się prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie licencji handlowej (dawniej certyfikatu handlowego) od założenia własnej firmy? …
Cały artykułJako podmiot zagraniczny możesz wejść na rynek czeski na kilka sposobów. W tym artykule skupimy się na dwóch najbardziej popularnych. Opowiemy o tym, jakie korzyści daje utworzenie oddziału oraz kiedy warto założyć nową spółkę z o.o. Spółki zagraniczne, które zamierzają prowadzić działalność gospodarczą w Republice Czeskiej lub które już…
Cały artykułJaka jest funkcja dyrektora zarządzającego, a kto jest wspólnikiem w spółce? Jaka jest między nimi różnica? Dowiedz się więcej o stosunkach w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w tym artykule. Różnica między partnerem a dyrektorem zarządzającym Udziałowiec jest właścicielem lub współwłaścicielem spółki LLC i staje się częścią…
Cały artykuł