Wydłużenie okresu rozliczeniowego nowej spółki: kto jest do tego uprawniony i jak to zrobić?

Rozpocząłeś działalność gospodarczą, a Twoja firma została założona w ciągu ostatnich 3 miesięcy roku? Odłóż swoje pierwsze rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych na przyszły rok! Powiemy Ci, jak postępować.

Kto może przedłużyć okres rozliczeniowy?

Jeśli Twoja firma została założona między 1 października a 31 grudnia, możesz złożyć wniosek do urzędu skarbowego o przedłużenie pierwszego okresu rozliczeniowego. W ten sposób nie musisz przygotowywać zeznania podatkowego w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, ale możesz złożyć je w dłuższym okresie (do 15 miesięcy). Opcja ta dotyczy wyłącznie osób prawnych prowadzących księgi rachunkowe, a nie osób samozatrudnionych.

Jakie są zasady?

  • Spółka powstaje poprzez rejestrację w rejestrze handlowym. Jeśli założenie spółki miało miejsce między 1 października a 31 grudnia, można skorzystać z dłuższego okresu rozliczeniowego, który będzie trwał do końca roku następującego po założeniu spółki.
  • Wynikająca z tego długość okresu rozliczeniowego jest następnie oparta na dacie założenia spółki. Na przykład, jeśli spółka została założona 1 listopada 2023 r., wydłużony okres rozliczeniowy trwałby od 1 listopada 2023 r. do 31 grudnia 2024 r. (łącznie 14 miesięcy). Tak więc pierwsze zeznanie podatkowe zostanie złożone dopiero wiosną 2025 roku.

Przedłużenie okresu rozliczeniowego jest dozwolone na mocy art. 3 ust. 4 lit. a) ustawy nr 563/1991 Dz.U. o rachunkowości i jest korzystne dla planowania finansowego. W ten sposób pozbędziesz się kłopotów z administracją podatkową w tym roku, zmniejszysz koszty prac księgowych i odroczysz termin płatności wszelkich zobowiązań podatkowych, co przyda się na wczesnych etapach działalności.

Jak wydłużyć okres rozliczeniowy nowej spółki?

Obowiązek zgłoszenia przedłużenia okresu rozliczeniowego dla nowo powstałych podmiotów nie jest wprost uregulowany przepisami prawa. Z naszego doświadczenia wynika, że warto poinformować urząd skarbowy o przedłużeniu okresu rozliczeniowego.

Potrzebna jest do tego skrzynka danych firmy, za pośrednictwem której przesyła się do urzędu skarbowego zawiadomienie o przedłużeniu okresu rozliczeniowego nie później niż w terminie, w którym należy złożyć zeznanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych. Firmy składają swoje zeznania drogą elektroniczną w ciągu 4 miesięcy od zakończenia roku kalendarzowego. Oficjalny termin w tym roku to 2 maja.

Co jeśli nie powiadomię IRS o przedłużeniu terminu? Jeśli po prostu nie złożyłeś zeznania za pierwszy rok finansowy, urząd skarbowy to przeoczy. Prawdopodobnie wyśle ci powiadomienie o konieczności skorygowania problemu, na które trzeba będzie odpowiedzieć w odpowiednim czasie. Powiadomienie zapobiegnie potencjalnym nieporozumieniom.

Zajmiemy się powiadomieniem za Ciebie

Jeśli jesteś zainteresowany wydłużeniem okresu rozliczeniowego i odroczeniem terminu złożenia zeznania podatkowego, ale nie wiesz jak powiadomić o tym urząd skarbowy, skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza - chętnie pomożemy.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga