Zbliża się Summer of Grace 2023

Po rocznej przerwie ponownie mamy do czynienia z Latem Łaski - państwowym wydarzeniem mającym na celu oddłużenie obywateli. Dłużnicy mogą łatwo i tanio rozwiązać swoje długi wobec administracji państwowej. Podpowiadamy, jak skorzystać z tej szansy.

Jakich długów to dotyczy?

W tym roku państwo umorzy różne kary poniesione z powodu opóźnień w płatnościach zobowiązań podatkowych i ubezpieczeń społecznych.

Państwo wybaczydłużnikom:

  • Kary,
  • odsetki od opóźnionych płatności,
  • kary za zwłokę,
  • inne opłaty podatkowe (np. koszty postępowania, w tym koszty egzekucji).

Oprócz kar możliwe będzie również bezpośrednie umorzenie niewielkich długów podatkowych (rzędu dziesiątek lub setek koron). Powodem tego jest zbędna administracja związana z zarządzaniem takimi małymi długami.

Przepisy wdrażające Summer of Grace zostały podpisane przez Prezydenta Republiki w dniu 7 czerwca 2023 r.

Jak skorzystać z Summer of Grace?

  • Głównym warunkiem jest spłata zadłużenia nie później niż do 30 listopada 2023 roku.
  • Następnie należy złożyć wniosek o nadzwyczajne umorzenie. Masz na to czas od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku.

Wniosek można złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej. Zwykle składasz dokument w agencji rządowej, której jesteś winien dług. Szczegółową procedurę rozpatrywania wniosku można znaleźć na stronie internetowej milostiveleto.cz, która służy jako drogowskaz informacyjny. Więcej informacji można również znaleźć na stronie internetowej ČSSZ.


Łaskawe lato w liczbach

W przeszłości odbyły się już dwie edycje tego wydarzenia. Jak na ironię, żadna z nich nie odbyła się w miesiącach letnich. Równolegle odbyła się również zbiórka SOS Łaskawe Lato, aby pomóc dłużnikom w spłacie ich długów. Jak wypadły poprzednie wydarzenia?

Łaskawe LatoI odbyło się na przełomie 2021 i 2022 roku. Według Izby Komorniczej Republiki Czeskiej, inauguracyjny rok wydarzenia doprowadził do wstrzymania 42 000 egzekucji komorniczych, a 15 000 osób całkowicie pozbyło się długów. W sumie państwo umorzyło długi w wysokości 1,55 miliarda koron.

Łaskawe Lato II odbyło się jesienią 2022 roku. Odsetki były stosunkowo niskie. Według oficjalnych statystyk państwo umorzyło długi w wysokości 370 milionów koron, a komornicy wstrzymali ponad 9 100 egzekucji komorniczych.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga