Kategorie
Nowelizacja wprowadza rejestr osób wykluczonych. Kto nie dostanie stanowiska w spółce?
Od 1 lipca 2023 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o spółkach handlowych (ZOK), która ułatwi zakładanie spółek. W szczególności zmienią się warunki dla członków wybranych organów spółek. Zobacz jak.
Państwo uruchomiło nowy rejestr
Fundamentalną zmianą jest rejestracja osób wyklucz onych. Jest to nowy niepubliczny rejestr, w którym sądy lub notariusze znajdą osoby, które nie mogą pełnić funkcji członka wybieralnego organu spółki. W ten sposób mogą łatwo sprawdzić potencjalnych dyrektorów zarządzających spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz członków zarządu lub rady nadzorczej spółki akcyjnej przed wpisaniem ich do rejestru handlowego.
Powody rejestracji obejmują:
- zakaz prowadzenia działalności,
- ogłoszenie upadłości (upadłość z podziałem/reorganizacją nie wchodzi już w grę),
- wykluczenie z pełnienia funkcji członka organu statutowego decyzją sądu,
- skazanie za przestępstwo uniemożliwiające pełnienie tej funkcji.
W rejestrze pojawią się również informacje o konkretnych przyczynach przeszkody w pełnieniu funkcji, jej zakresie i czasie trwania.
W przyszłości planowane jest połączenie rejestru z rejestrami przedsiębiorstw w całej UE. Ułatwi to prowadzenie działalności gospodarczej w całej Europie, ponieważ firmy nie będą musiały ciągle przedstawiać tych samych dokumentów. Zamiast tego organy publiczne we wszystkich państwach członkowskich znajdą niezbędne dane w centralnym rejestrze.
Uczciwość zyskała konkretną formę
Do tej pory jednym z kryteriów pełnienia wybieralnych funkcji w spółce była uczciwość, która jest również jednym z warunków uzyskania licencji handlowej. Zgodnie z definicją zawartą w art. 6 ustawy o licencjach handlowych, obywatel, który został skazany za umyślne przestępstwo związane z działalnością gospodarczą, nie jest bez winy.
Nowelizacja ZOK określa teraz warunki dla członków organów wybieralnych. Ustawa nie dotyczy już ucz ciwości - zamiast tego wprowadza nowe zasady.
Do §46 ZOK dodanoprzeszkody w sprawowaniu urzędu (zob. podstawy rejestracji), a także konkretną listę przestępstw, które uniemożliwią danej osobie sprawowanie urzędu w przyszłości. Przestępstwa te obejmują na przykład
- defraudacja,
- oszustwo,
- pranie dochodów z przestępstwa (pranie pieniędzy).
Dodamy, że obecni członkowie organów wybieralnych korporacji handlowych, którzy nie spełniają nowych kryteriów, utracą swój urząd z mocy prawa z dniem 1 października 2023 r.
Wskazówka! Aby zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi członków organów statutowych spółek, zobacz posty dotyczące dyrektora zarządzającego LLC, zarządu i rady nadzorczej.
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.