Kategorie
Podatek u źródła od należności licencyjnych: czy można prawidłowo ustalić kwotę?
Czy płacisz tantiemy za granicą? I czy jesteś pewien, kto jest faktycznym odbiorcą? Dowiedz się, kiedy płacisz pełną kwotę podatku u źródła od należności licencyjnych, a kiedy możesz ją obniżyć na podstawie podwójnego opodatkowania.
Czym są należności licencyjne?
W Czechach należności licencyjne są zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym (§19 ustawy o podatku dochodowym). Takie należności licencyjne mogą mieć formę dochodu za wynajem lub inne wykorzystanie sprzętu przemysłowego, handlowego lub naukowego, a także płatności za korzystanie z praw autorskich lub podobnych praw do utworu.
Opodatkowanie należności licencyjnych
Aby lepiej zrozumieć i ocenić poziom opodatkowania, tantiemy można podzielić na trzy kategorie:
- Dochody z tantiem kulturalnych - zazwyczaj tantiemy za dzieła literackie lub artystyczne, w tym filmy i zdjęcia;
- dochody z tantiem przemysłowych - najczęściej za korzystanie z programu komputerowego (oprogramowania), a także prawa do patentu, znaku towarowego lub wzoru przemysłowego, ale także określonego know-how w postaci tajnej formuły lub być może procesu produkcyjnego;
- inne przychody z tytułu tantiem - w tym przychody z tytułu użytkowania ruchomości wynajmowanych z zagranicy.
Opisane powyżej kategorie pomogą nam lepiej zrozumieć, jak prawidłowo określić kwotę podatku u źródła lub obniżyć ją do zera - dzięki międzynarodowym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania (DTT), które Republika Czeska zawarła z wybranymi krajami (zazwyczaj państwami członkowskimi UE i USA).
Niektóre umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przypisują tym kategoriom różne traktowanie podatkowe. Na przykład tantiemy kulturalne mogą być opodatkowane w sposób uprzywilejowany w kraju źródła lub nawet nie podlegać opodatkowaniu w ogóle.
Międzynarodowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Międzynarodowe podwójne opodatkowanie występuje, gdy ten sam dochód byłby opodatkowany zarówno w państwie źródła (= państwo źródła), jak i w państwie rezydencji podatkowej (= państwo odbiorcy).
Przykład: płacisz tantiemy w ramach swojej spółki austriackiej spółce, która nie jest zarejestrowana w Czechach. Dochód ten został uzyskany przez spółkę austriacką w Republice Czeskiej i w związku z tym podlega opodatkowaniu w Republice Czeskiej = państwie źródła. Republika Czeska przenosi ten obowiązek na spółkę krajową, która jest zobowiązana do zapłaty podatku do lokalnego urzędu skarbowego w imieniu spółki austriackiej (ponieważ spółka austriacka nie składa zeznania podatkowego w Republice Czeskiej bez rejestracji, ma swoją rezydencję podatkową w Austrii).
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania (w naszym przypadku między Republiką Czeską a Austrią) określa limit stawki podatku u źródła. Większość umów ogranicza stawkę do 15%, ale w niektórych przypadkach umowa w ogóle nie zezwala na opodatkowanie należności licencyjnych w państwie źródła (wówczas nie powstaje obowiązek potrącenia podatku u źródła).
Kwota podatku u źródła
- Stawka 35% ma zastosowanie, jeżeli zagraniczna spółka uprawniona do należności licencyjnych ma siedzibę w państwie, które nie zawarło umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Republiką Czeską. Jest to obecnie najwyższa stawka podatku u źródła od należności licencyjnych.
- Z drugiej strony, stawka 15% jest zwykle stosowana w przypadku płatności należności licencyjnych do krajów, które mają międzypaństwową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Republiką Czeską. Oprócz krajów sąsiadujących z Republiką Czeską, obejmuje to również inne państwa członkowskie UE. Wiele innych państw dobrowolnie przystąpiło do tej umowy, np. USA lub Wielka Brytania po Brexicie.
- Zerowe opodatkowanie można zastosować, jeśli płacimy tantiemy innej spółce krajowej lub spółce zagranicznej, która posiada co najmniej 10% udziałów w naszej spółce (zazwyczaj jest to połączenie spółki dominującej i zależnej). Ponadto, w przypadku tantiem kulturalnych, niektóre państwa mogą zgodzić się na zwolnienie ich z podatku.
WSKAZÓWKA: Aktualny przegląd obowiązujących w Republice Czeskiej umów o unikaniu podwójnego opodatkowania można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej czeskiego Ministerstwa Finansów.
Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku u źródła i w jaki sposób?
Obowiązek obliczenia i zapłaty podatku u źródła od należności licencyjnych spoczywa na podmiocie wypłacającym - tj. czeskiej spółce. Jeśli chcemy płacić obniżoną stawkę podatku, musimy uzyskać następujące dwa certyfikaty:
- deklaracja własności dochodu (jest ona wydawana przez podmiot otrzymujący);
- zaświadczenie o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych (wydawane przez lokalny organ podatkowy).
W ostatnim czasie pojawiło się jednak kilka przypadków, w których ostateczny odbiorca należności licencyjnych (tzw. rzeczywisty właściciel) nie został wystarczająco udowodniony, a zatem korzyści wynikające z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie były dostępne dla płatnika.
Ocena jest prosta: rzeczywisty beneficjent nie może być zwykłą osobą pełniącą rolę pośrednika. Jest to podmiot (osoba lub spółka), który otrzymuje należności licencyjne, nie musi ich przekazywać nikomu innemu (czy to na mocy prawa, czy na mocy konkretnej umowy) i może nimi swobodnie dysponować i określać ich przeznaczenie.
Jeśli nie jesteśmy pewni, gdzie przepływają nasze środki lub gdzie ostatecznie trafiają, ryzykujemy dopłaty do podatku u źródła w wysokości do 35% oraz potencjalnie niechciane audyty i kary.
Rozumiemy biznes w kraju i za granicą
Możesz skontaktować się z nami zarówno wtedy, gdy prowadzisz działalność w Czechach, jak i wtedy, gdy planujesz założyć własną firmę za granicą. A jeśli nie masz pewności co do płacenia podatków w Czechach lub za granicą, z przyjemnością przejmiemy Twoją agendę podatkową. Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza, a my zaproponujemy rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.