Przedszkole firmowe jako korzyść z perspektywy podatkowej

Popularność firmowych żłobków wśród benefitów pracowniczych stale rośnie. Prowadzenie firmowego żłobka ułatwia rodzicom powrót do pracy, zmniejsza koszty rekrutacji nowych pracowników oraz oszczędza czas i pieniądze rodziców. Jednak pakiet konsolidacyjny wprowadził niepewność do ugruntowanego modelu, a firmy muszą ponownie wycenić tę korzyść.

Pieniężne i niepieniężne świadczenia dla pracowników

Świadczenia pracownicze są zasadniczo podzielone na świadczenia pieniężne i niepieniężne. Jeśli pracownik otrzymuje świadczenie pieniężne, na przykład premię do wynagrodzenia lub prezent finansowy z okazji rocznicy życia, większość z nas pomyślałaby, że nagroda ta zostanie opodatkowana wraz z wynagrodzeniem.

Co jednak ze świadczeniami niepieniężnymi? Zwykle obejmują one:

  • Dofinansowanie do kultury, sportu lub rekreacji,
  • organizowanie kursów językowych w miejscu pracy,
  • darmowa kawa i przekąski w miejscu pracy,
  • ale także wspomniane wcześniej żłobki firmowe.

Jeśli rzeczywiście jest to świadczenie niepieniężne, do tej pory było tak, że nie znajdowało ono odzwierciedlenia w wynagrodzeniu pracownika. Tym samym pracownik jedynie korzysta ze świadczenia, ale nie płaci od niego podatku dochodowego ani składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Ograniczenie świadczeń niepieniężnych przez pakiet konsolidacyjny

Wraz z zatwierdzeniem pakietu konsolidacyjnego wprowadzono jednak ograniczenie kwoty, do której świadczenia niepieniężne mogą być pobierane w ramach zwolnienia podatkowego. Nowy roczny limit został ustalony na poziomie połowy średniego wynagrodzenia.

W 2024 r. świadczenia niepieniężne, w tym żłobki firmowe, będą zwolnione z podatku do maksymalnej kwoty 21 983 CZK rocznie. Mówimy tu o kwocie 1 832 koron miesięcznie.

Jeśli pracownicy wykorzystają więcej niż całkowita wartość tych świadczeń w ciągu roku, wszystko powyżej 21 983 CZK wejdzie do ich dochodu. Różnica będzie musiała zostać opodatkowana i trzeba będzie od niej zapłacić ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Wycena żłobka firmowego z perspektywy podatkowej

Jak zatem prawidłowo wycenić firmowy żłobek, aby móc obliczyć, czy pracownik zapłaci coś dodatkowo za korzystanie z niego?

Jeśli kiedykolwiek wybierałeś żłobek dla swojego dziecka, z pewnością spotkałeś się z ogromną różnicą między cenami żłobków publicznych i prywatnych.

Żłobki korporacyjne są zazwyczaj bardziej zbliżone do prywatnych - jest w nich mniej dzieci lub większa liczba opiekunów na grupę dzieci. Przyjmują również dzieci poniżej 3 roku życia lub oferują dodatkowe zajęcia, na przykład z języka angielskiego. W związku z tym istnieje naturalna obawa, że dla celów podatkowych miesięczne koszty będą liczone w tysiącach, a tym samym łatwo przekroczą wspomniany limit 21 983 CZK rocznie.

Na szczęście Ministerstwo Finansów przygotowało już metodologię wyjaśniającą, zgodnie z którą istotne będą tylko opłaty w przedszkolach państwowych w danej miejscowości.

Przykładowa kalkulacja świadczeń niepieniężnych dla przedszkola firmowego:

Zwykły koszt państwowego żłobka w miejscu pracy wynosi 1 500 CZK miesięcznie.

  • Pracownik A płaci 500 CZK miesięcznie za żłobek firmowy → 1 000 CZK miesięcznie będzie wliczane do limitu zwolnienia ze świadczeń.
  • Pracownik B sam płaci 1 500 CZK lub więcej miesięcznie → nic nie będzie wliczane do limitu.
  • Pracownik C ma żłobek jako świadczenie firmowe całkowicie bezpłatnie → jeśli miesięczne koszty wzrosną i roczna wartość świadczenia przekroczy wspomniane 21 983 CZK (1 832 CZK miesięcznie), pracownik C będzie musiał zapłacić nie tylko podatek, ale także ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od nadwyżki.

Na co uważać

Na początku tego artykułu wymieniliśmy inne rodzaje świadczeń niepieniężnych, które wliczają się do tego samego rocznego limitu, co opłaty za przedszkole firmowe.

Jeśli więc pracownik pobiera np. dodatek za kurs językowy poza siedzibą firmy lub karnet sportowy dla siebie, a jednocześnie korzysta z firmowego żłobka, suma może przekroczyć nowy limit określony w pakiecie konsolidacyjnym.

Wszystkie świadczenia niepieniężne przekraczające 1 832 CZK miesięcznie, czyli łącznie 21 983 CZK rocznie, wejdą zatem do jego dochodu, a pracodawca zapłaci od nich podatek dochodowy oraz ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Kwota wynagrodzenia netto będzie się zatem zmieniać w miarę pobierania świadczeń.

Konsolidacyjny pakiet podatkowy znosi również popularną ulgę podatkową na czesne.

Rozumiemy podatki

Potrzebujesz porady w zakresie podatków? Możemy pomóc w rozliczeniu listy płac i wyjaśnić, jak uwzględnić nowe zmiany. Wystarczy skontaktować się z nami za pomocą poniższego formularza.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga