Napięcia międzynarodowe znajdują również odzwierciedlenie w sferze podatkowej. Firmy handlujące z Rosją muszą teraz stawić czoła wyższym obciążeniom podatkowym. Przeczytaj, co się zmienia.
Rosja zawiesiła wcześniejsze porozumienie
W sierpniu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał specjalny dekret, który skomplikuje stosunki podatkowe między Republiką Czeską a Federacją Rosyjską. Dokument zawiesza większość postanowień umowy, która zapobiegała podwójnemu opodatkowaniu między tymi dwoma krajami.
Posunięcie to wpłynie na podatki dochodowe i majątkowe od osób fizycznych i prawnych, a w Rosji na podatki dochodowe i majątkowe od osób fizycznych i prawnych. Ponadto dekret określa zasady wymiany informacji między odpowiednimi organami podatkowymi.
W związku z tym, jeśli prowadzisz interesy z podmiotami z siedzibą w Rosji, będziesz musiał stawić czoła gorszym warunkom w zakresie międzynarodowego opodatkowania - a mianowicie wzrostowi obciążeń podatkowych.
Republika Czeska opracowała własny środek zaradczy
Po otrzymaniu oficjalnej noty dyplomatycznej strona czeska przygotowała reakcję. Ministerstwo Finansów wydało zawiadomienie o ograniczeniu stosowania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ze skutkiem od 29 września 2023 roku. Ogranicza to stosowanie art. 5-25 umowy, co w praktyce oznacza, że eliminacja podwójnego opodatkowania nie będzie już możliwa.
Ponieważ pierwotna umowa nie została jeszcze rozwiązana, zamiast stawki podatku u źródła w wysokości 35%, w Republice Czeskiej będzie stosowana stawka 15% w odniesieniu do odpowiednich dochodów wypłacanych do Rosji.
W związku z tym, jeśli wypłacasz środki podmiotom w Rosji, zalecamy dokonanie przeglądu wszystkich przepływów i w razie potrzeby dostosowanie stosowanej stawki podatku u źródła.
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.