Kategorie
Umowa o świadczenie pracy: co i jak zmieni się w 2024 r.
Nowelizacja Kodeksu pracy zmienia wiele dotychczasowych zasad dotyczących umów o dzieło (DPP). Ta popularna metoda uzyskiwania dodatkowego dochodu podlega teraz nie tylko centralnej rejestracji, ale także nowym limitom opłat. Zapraszamy do zapoznania się z głównymi zmianami, które będą miały wpływ na umowy o dzieło w latach 2024/2025*.
*Prawodawstwo dotyczące DPP przeszło wiele znaczących zmian od 2023 r. i prawdopodobnie pojawią się kolejne. Będziemy nadal monitorować zmiany na bieżąco.
Czym jest umowa o dzieło?
Umowa o dzieło reguluje relacje między pracodawcą a pracownikiem i jest stosowana w przypadku ograniczonych zarobków. Jest ona zazwyczaj wykorzystywana do pracy tymczasowej, zwłaszcza przez studentów, emerytów lub osoby przebywające na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
Jest również popularna wśród osób, które rozważają samozatrudnienie, ale nie chcą mieć do czynienia z obowiązkową rejestracją. W przeciwieństwie do umowy o pracę (DPČ), ma ona raczej jednorazowy charakter, a także własną specyfikę i wymagania.
DPP z punktu widzenia pracodawcy
Podstawową cechą umów o dzieło jest ograniczenie do 300 godzin rocznie. Choć z jednym pracownikiem można zawrzeć dowolną liczbę DDP na różne czynności, to w ramach DPP może on przepracować w firmie nie więcej niż 300 godzin w roku kalendarzowym. Jeśli przekroczy ten limit, umowa staje się nieważna, a Ty narażasz się na kary za zatrudnianie osób bez ważnej umowy o pracę.
Zawsze negocjuj z pracownikiem umowę o świadczenie pracy w formie pisemnej. W umowie należy zawrzeć kluczowe szczegóły, takie jak:
- Identyfikacja obu stron;
- rodzaj i zakres pracy do wykonania;
- miejsce pracy;
- oczekiwane godziny pracy i ich rozkład, w tym okresy odpoczynku (przerwy na lunch itp.);
- wysokość i sposób wynagradzania
- wymiar urlopu i sposób ustalania jego długości;
- procedurę zakończenia stosunku pracy.
WSKAZÓWKA: Wzór umowy do wypełnienia przez DPP można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych.
Umowa może mieć zarówno tradycyjną formę papierową, jak i obecnie formę elektroniczną. Wraz z elektronicznym doręczeniem (np. na adres e-mail pracownika, który nie jest przechowywany bezpośrednio w Twojej firmie), docenisz tę formę zwłaszcza, gdy prowadzisz działalność zdalną.
Zmiany w DPP od 1 stycznia 2024 r.
- Wynagrodzenie minimalne i gwarantowane: Od stycznia 2024 r. stawka godzinowa w DPP nie może być niższa niż minimalna stawka godzinowa w danym okresie. W związku z tym w 2024 r. nie możesz płacić swoim kontrahentom mniej niż 112,50 CZK za godzinę. Jeśli wynegocjujesz z nimi niższą stawkę godzinową (bez uwzględnienia nadgodzin, świąt, nocnych zmian, weekendów lub pracy w trudnym środowisku pracy), będziesz musiał zapłacić im różnicę.
- Biuro domowe i telepraca: Wybrane grupy pracowników (kobiety w ciąży, osoby opiekujące się dzieckiem w wieku poniżej 9 lat lub długotrwale zależne) mogą ubiegać się o ustalenia dotyczące telepracy. W takim przypadku pracownik ma teraz również prawo do teoretycznej rekompensaty za poniesione koszty.
Jeśli zaakceptujesz wniosek, musisz umieścić program home office na piśmie w umowie - lub podać powody, dla których odrzucasz tę opcję. Możesz pokryć rzeczywiste koszty telepracy w formie ryczałtu (w 2024 r. jest to 4,50 CZK za każdą przepracowaną godzinę) lub uzgodnić, że pracownik nie jest upraw niony do zwrotu kosztów.
- Urlop: Najbardziej dyskutowaną zmianą od stycznia 2024 r. są uprawnienia urlopowe pracowników kontraktowych. Będzie ono przysługiwać, jeśli przepracowali oni co najmniej 80 godzin w roku kalendarzowym, a umowa trwała nieprzerwanie przez co najmniej 4 tygodnie, tj. 28 dni kalendarzowych.
Przewiduje się również wielokrotne umowy, które są ze sobą stale powiązane (nawet w kombinacji FTE i FTE). Jeśli zleceniobiorca odejdzie z pracy i nie wykorzysta urlopu, będziesz musiał wypłacić mu rekompensatę w wysokości średnich zarobków.
Przykładowe obliczenie wynagrodzenia urlopowego dla DPP:
Do celów obliczania prawa do urlopu prawo działa w oparciu o hipotetyczny tygodniowy czas pracy ( TPD ) wynoszący 20 godzin i wzór (TPD) / 52 × TPD × wynagrodzenie urlopowe.
Clara przepracowała dla Ciebie 80 godzin w ramach programu DPP. Zazwyczaj pracownicy otrzymują 5 tygodni urlopu rocznie.
Najpierw oblicz, ile pełnych tygodni fikcyjnych godzin przepracował pracownik. W przypadku Clary będzie to 80 godzin / 20 (fikcyjny TPD) = 4 (zaokrąglone do pełnego przepracowanego TPD).
Następnie należy obliczyćprawo do urlopu, korzystając z powyższego wzoru, tj. 4 / 52 x 20 x 5 = 7,69. Po zaokrągleniu do pełnych godzin Klara ma prawo do 8 godzin urlopu.
Gdyby Klara nie skorzystała z tego urlopu i już odeszła z Twojej firmy, przy stawce godzinowej w wysokości 200 CZK musiałbyś zapłacić jej dodatkowe 1 600 CZK, gdy odchodziła z Twojej firmy.
Zmiany w DPP od 1 lipca 2024 r.
- Centralna rejestracja umów: jako pracodawca musisz teraz zgłaszać wszystkie DPP do Czeskiego Urzędu Ubezpieczeń Społecznych (CSSA). Celem centralnego rejestru jest monitorowanie limitów obowiązkowych składek i zapobieganie niezgłoszonej pracy. Umowy zawarte przed 1 lipca 2024 r. również podlegają rejestracji, ale pozostają aktywne po tej dacie.
Ponieważ Twój pracownik może również pracować na DPP dla innych firm, rejestrację oprzesz na jego oświadczeniu w standardowym formularzu.
Jako pracodawca, od lipca 2024 r. jesteś również zobowiązany do zadeklarowania kwoty dochodu wszystkich pracowników na DPP do 20 dnia następnego miesiąca - nawet jeśli ich dochód był zerowy lub nie osiągnął kwoty kwalifikującej do składek w poprzednim miesiącu. Następnie, od 1 sierpnia 2024 r., ČSSZ uruchomi nowe elektroniczne składanie DPP - Jednolite Oświadczenie o Dochodach dla osób pracujących na DPP.
WSKAZÓWKA: Czy nowe zmiany w DPP są dla Ciebie niejasne? Rozwiąż interaktywny quiz na stronie internetowej ČSSZ i sprawdź, jak Twoja wiedza sprawdza się w praktyce.
Zmiany w VPP od 1 stycznia 2025 r.
Pierwotny projekt nowelizacji zakładał zmiany w zasadach opłacania składek już od 2024 roku. Ostatecznie zmiany te zostały nie tylko przesunięte na styczeń 2025 r., ale również skorygowane.
- System notyfikowanych umów: dla każdego pracownika może istnieć tylko 1 notyfikowana umowa dla wszystkich jego pracodawców. Konkretny DPP w systemie notyfikowanym jest wybierany przez pracownika na każdy miesiąc kalendarzowy, ale jako pracodawca musisz go "zarezerwować" w CSSA.
Zaletą jest zwolnienie z opłat na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jeśli dochód ze zgłoszonego DPP nie przekracza 25% średniego wynagrodzenia za rok. Dotychczasowe 10.000 CZK wzrośnie do szacowanych 10.500-11.000 CZK miesięcznie w 2025 roku. Te same warunki mają zastosowanie do uproszczonego systemu podatku u źródła.
- System umów niezgłoszonych: w przypadku wszystkich innych DPP tego samego pracownika będziesz płacić standardowe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest program na małą skalę (dochód pracownika nie przekracza 4000 CZK miesięcznie).
Czy zatrudnienie na umowę o pracę tymczasową opłaci się w 2024 roku?
Umowa o dzieło, podobnie jak umowa o pracę, jest jednym z najbardziej unikalnych rodzajów umów o pracę w Europie. Po nowelizacji Kodeksu pracy może stać się droższa dla pracodawców. Według badania przeprowadzonego przez Izbę Handlową w 2024 r. prawie 60% firm zmniejszyło liczbę swoich wykonawców lub rozdzieliło ich pracę między innych pracowników.
Od 2025 r. DPP będą teraz uznawane za klasyczne (inne) zatrudnienie lub zatrudnienie na małą skalę (ZMR), w zależności od uzgodnionej kwoty dochodu w miesiącu kalendarzowym.
Przejmiemy za Ciebie prowadzenie listy płac
Chcesz spokojnie prowadzić firmę i mieć pewność, że wywiązujesz się z obowiązków pracodawcy? Przejmiemy księgowość płacową i zajmiemy się całą administracją. Skontaktuj się z nami!
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.