Kategorie
Co to jest numer IČO i NIP: jak je uzyskać i gdzie je znaleźć?
W biznesie, IČO i DIČ są prawdopodobnie najczęściej używanymi skrótami. Jeśli zakładasz firmę lub prowadzisz działalność handlową, z pewnością zetkniesz się z tymi terminami. Dlatego musisz wiedzieć, czym różnią się te dwa identyfikatory, kto je przypisuje i gdzie możesz sprawdzić numery ID i NIP innych firm lub jednoosobowych działalności gospodarczych.
Czego dowiesz się z tego artykułu:
Co to jest numer identyfikacyjny i numer VAT
- Numer identyfikacyjny (IDN ) odnosi się do unikalnego ośmiocyfrowego kodu używanego do identyfikacji osób prawnych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą lub jednostek organizacyjnych państwa. Każdy podmiot może mieć tylko jeden numer identyfikacyjny. Jest on zazwyczaj nabywany po założeniu spółki lub działalności handlowej.
- NIP = numer identyfikacji podatkowej używany do identyfikacji podmiotu podatkowego. Składa się z kodu kraju i od ośmiu do dziesięciu cyfr (np. CZ27767680). Posiada go każda osoba prawna i fizyczna będąca podatnikiem (dowolnego podatku, w tym podatku dochodowego, nie tylko VAT).
Jaki jest cel numeru identyfikacyjnego i numeru VAT?
Jaka jest różnica między IČO a NIP i kiedy te dwa numery identyfikacyjne są używane? Są one szczególnie ważne dla księgowości, podatków i identyfikacji w kontaktach z władzami.
Numer identyfikacyjny (numer ID):
- Służy do identyfikacji podmiotu (osoby prawnej, osoby fizycznej, jednostki organizacyjnej państwa),
- Zarówno nabywca, jak i dostawca (z wyjątkiem freelancerów) muszą podać go na każdej fakturze.
Numer identyfikacji podatkowej (NIP):
- odgrywa ważną rolę w płaceniu podatków,
- Służy przede wszystkim do komunikacji z urzędem skarbowym,
- Płatnik VAT musi podawać go na wszystkich dokumentach,
- osoby niebędące płatnikami VAT muszą i powinny podawać swój NIP wyłącznie w kontaktach z urzędem skarbowym,
- każdy, kto pracuje z dokumentem opatrzonym numerem VAT, musi sprawdzić, czy wystawca jest płatnikiem VAT i odpowiednio zaksięgować dokument.
W kontaktach z podmiotami zagranicznymi można spotkać się ze skrótem VAT lub VAT number (w krajach UE) oraz TIN (Tax Identification Number, używany np. w USA) zamiast skrótu TIN. Jeśli Twój partner biznesowy zapyta Cię o jeden z tych numerów, a Ty nie jesteś pewien, co to jest, zazwyczaj interesuje go Twój czeski NIP.
Numer NIP nie oznacza, że jesteś płatnikiem podatku VAT. Urząd skarbowy nadaje numer NIP zaraz po założeniu działalności gospodarczej lub handlowej, ale płatnikiem VAT stajesz się dopiero po przekroczeniu określonej kwoty obrotu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule o płatnikach VAT. Numer VAT zazwyczaj składa się ze skrótu CZ + numer firmy, CZ + numer urodzenia osoby samozatrudnionej.
Jak uzyskać numer identyfikacyjny i numer VAT
Firma
Numer rejestracyjny jest nadawany przez sąd rejestrowy po założeniu spółki. Numer VAT jest wydawany przez urząd skarbowy po rejestracji do podatku dochodowego od osób prawnych. W przypadku czeskiej osoby prawnej identyfikatorem podatkowym jest zazwyczaj skrót CZ + IČO.
SAMOZATRUDNIENI
Osoby samozatrudnione uzyskują numer identyfikacyjny od Urzędu ds. Licencji Handlowych podczas rejestracji handlu lub wydawania koncesji. Tak zwani freelancerzy (np. doradcy podatkowi lub tłumacze) otrzymują numer identyfikacyjny od Czeskiego Urzędu Statystycznego. Osoba samozatrudniona uzyskuje numer NIP po zarejestrowaniu się w urzędzie skarbowym i zazwyczaj składa się on ze skrótu CZ + numeru urodzenia.
Gdzie znaleźć numer VAT i NIP
Firma
Numer identyfikacyjny spółki można znaleźć na przykład w rejestrze spółek ARES lub w rejestrze handlowym. Jak weryfikowany jest numer VAT? To również znajduje się w ARES i można uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem pola "VAT" konkretnej firmy. Można również wyszukać podatników VAT w rejestrze podatników według ich numeru identyfikacyjnego.
SAMOZATRUDNIENI
Numer identyfikacyjny osób samozatrudnionych można znaleźć w Rejestrze Handlowym, gdzie można wyszukiwać konkretne osoby według nazwy. Numer VAT osoby fizycznej będącej płatnikiem VAT można znaleźć w taki sam sposób, jak w przypadku firmy - jeśli osoba samozatrudniona jest płatnikiem VAT, ARES wyświetli tę informację. Sprawdzenie numeru VAT osoby niebędącej podatnikiem jest bardziej skomplikowane - nie znajdziesz go w rejestrze, ale zazwyczaj jest to numer urodzenia danej osoby.
WSKAZÓWKA: Prowadzisz handel z zagranicą jako płatnik VAT? Skorzystaj z systemu VIES, aby sprawdzić, czy Twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT w UE. Narzędzie internetowe VIES - VAT jest obsługiwane przez Komisję Europejską i zawiera wszystkie podmioty posiadające ważną rejestrację VAT.
Zakładasz firmę lub prowadzisz działalność handlową? Możemy Ci doradzić
Teraz już wiesz, czym są numer VAT i numer VAT. Zamierzasz założyć nową firmę lub działalność gospodarczą? Jeśli nie chcesz zawracać sobie głowy papierkową robotą i wolisz skorzystać z doświadczenia naszego zespołu ekspertów, skontaktuj się z nami. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy i możemy zaczynać!
Oferujemy zakładanie spółek całkowicie online - w ciągu 3 dni wszystko jest gotowe. Jeśli nie chcesz tracić czasu na papierkową robotę i chcesz jak najszybciej uruchomić swoją firmę, wybierz jedną z naszych gotowych spółek. Oczywiście możemy również pomóc w uzyskaniu licencji handlowej dla osób samozatrudnionych.
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.