Kategorie
Czy usługi zarządzania można odliczyć od podatku?
Nie jest łatwo określić, które koszty spółka może odliczyć od podatku. Dowodzi tego aktualna opinia Sądu Okręgowego w Brnie. Niedawno rozpatrywał on spór dotyczący możliwości odliczenia od podatku kosztów usług zarządzania - i orzekł na niekorzyść powodowej spółki.
Jakie zasady mają zastosowanie do usług zarządzania?
Z usług zarządzania korzysta wiele firm. Zazwyczaj są to usługi fakturowane, takie jak doradztwo, zarządzanie lub raportowanie, których firma nie jest w stanie świadczyć samodzielnie - i dlatego korzysta z umiejętności pracowników innej firmy. Ta ostatnia jest często powiązana z klientem poprzez własność lub jest spółką siostrzaną w ramach grupy spółek.
Ustawa o podatku dochodowym zasadniczo przewiduje (w sekcji 24(1)), że koszty poniesione w celu "zabezpieczenia, osiągnięcia i utrzymania dochodu podlegającego opodatkowaniu" mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Usługi zarządzania mogą spełniać to kryterium, ale w razie potrzeby musisz być w stanie udowodnić to organom podatkowym. Nie jest zatem zaskakujące, że możliwość odliczenia od podatku usług zarządzania może być wątpliwa w wielu sytuacjach. Kwestią tą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Brnie w wyroku 30 Af 57/2021.
Jak sytuację ocenia wymiar sprawiedliwości?
W sprawie tej sąd rozpatrywał opodatkowanie usług otrzymywanych przez czeską spółkę zależną od spółki dominującej w Niemczech. Świadczone usługi obejmowały w szczególności sprawozdawczość, rachunkowość finansową, zarządzanie i różne usługi doradcze.
Sąd ostatecznie orzekł, że zafakturowane usługi nie stanowiły kosztu uzyskania przychodu, ponieważ nie można było wykazać, że usługi te były faktycznie świadczone lub że miały jakąkolwiek wartość dodaną dla klienta.
Kiedy można odliczyć usługi zarządzania od podatku?
Z ustaleń sądu wynika zatem, że faktury za podobne usługi podlegają odliczeniu od podatku zgodnie z prawem tylko wtedy, gdy spełniają następujące kryteria:
- usługodawca musi faktycznie uczestniczyć w świadczeniu usług (w rozpatrywanej sprawie wszystko wskazywało na to, że podatnik samodzielnie przygotowywał wiele danych wyjściowych).
- Fakturowane kwoty muszą być powiązane z konkretnymi dostarczonymi wynikami (przedłożenie różnych dokumentów w formie tabel, zestawień i prezentacji może nie być wystarczające).
- Jeśli fakturowanie odbywa się regularnie i w tej samej kwocie, zwiększa to ryzyko rutynowego fakturowania bez uzasadnienia ekonomicznego.
- Należy zawsze dokonywać rozróżnienia między usługami zarządzania, które mają rzeczywistą treść i wartość dodaną dla odbiorcy, a działaniami, które spółka dominująca zwykle wykonuje jako udziałowiec lub partner (np. bieżący nadzór).
Chcesz prawidłowo rozliczać podatki?
Przy obliczaniu podatku można popełnić jeden lub dwa błędy. Istnieje wiele wątpliwych kosztów - innym przykładem są koszty reklamy. Dlatego zalecamy bardzo staranne wypełnianie zeznania podatkowego.
A jeśli popełnisz błąd, możesz go poprawić, składając poprawione lub dodatkowe zeznanie podatkowe. Możesz też zostawić to ekspertom. Zostaw nam wiadomość, a omówimy wszystko razem.
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.