Jak amortyzować środki trwałe?

Środki trwałe są zazwyczaj najdroższą częścią przedsiębiorstwa. Wiąże się to jednak ze złożonym obowiązkiem amortyzacji. Doradzimy Ci, jak obliczyć amortyzację, aby nie przyprawiała Cię o zawrót głowy.

Co to jest amortyzacja?

Amortyzacja jest księgową miarą zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. W przeciwieństwie do aktywów obrotowych, nie zużywamy ich wszystkich na raz. Wręcz przeciwnie, zwykle służą nam przez kilka lat - ale wraz z upływem czasu ich wartość stopniowo maleje, co również musi znaleźć odzwierciedlenie w księgach rachunkowych.

Suma amortyzacji na przestrzeni lat (tj. całkowita wartość zużycia w danym okresie) jest znana jako amortyzacja. Różnica między ceną początkową a amortyzacją stanowi wówczas wartość rezydualną składnika aktywów.

Amortyzacja dzieli się na dwa rodzaje: księgową i podatkową. Różnią się one metodą obliczania, a także zastosowaniem i traktowaniem ustawowym.

Amortyzacja księgowa

Amortyzacja księgowa jest regulowana przez ustawę o rachunkowości. Odzwierciedlają one oczekiwany spadek wartości aktywów firmy, a tym samym pomagają dać prawdziwy obraz ich aktualnego stanu. Ponadto amortyzacja służy do stopniowego "rozpuszczania" kosztu składnika aktywów w koszcie sprzedanych towarów (co jest wykorzystywane w tzw. rachunkowości zarządczej).

Amortyzacja księgowa jest kosztem księgowym (grupa kont 55), podczas gdy amortyzacja (grupa kont 08) pojawia się w księgach rachunkowych jako korekta aktywów (aktywów o wartości ujemnej), ponieważ zmniejsza wartość odpowiedniego składnika aktywów.

Alokację amortyzacji księgowej określa się na podstawie planu amortyzacji. Konkretna metoda obliczania nie jest wiążąca - ale w praktyce amortyzacja jest zwykle obliczana jako:

Czas

Wyrażają zużycie w określonym okresie (zazwyczaj roku). Mogą być obliczane na kilka sposobów:

  • Najprostszym wariantem jest amortyzacja liniowa - wystarczy podzielić cenę wejściową środka trwałego przez jego okres użytkowania i otrzymujemy kwotę rocznej amortyzacji.
  • W wariancie przyspieszonym kwota amortyzacji zmienia się, zwykle zmniejszając się wraz z upływem lat.

Wydajność

W tym przypadku zużycie jest obliczane na podstawie wybranych jednostek wydajności (zazwyczaj liczby mil przejechanych przez pojazd).


Uwaga: Jeśli prowadzisz tylko ewidencję podatkową, nie masz w ogóle do czynienia z amortyzacją księgową.

Amortyzacja podatkowa

Amortyzacja podatkowa stanowi część wartości środków trwałych, którą można odliczyć jako koszt w danym roku podatkowym. W przeciwieństwie do amortyzacji księgowej, może ona nie odzwierciedlać faktycznego zużycia środka trwałego.

Kwoty amortyzacji podatkowej często różnią się od kwot amortyzacji księgowej (różnicę tę należy również zgłosić w zeznaniu podatkowym).

Amortyzacja podatkowa NIE jest rozliczana. Ich roczna kwota pojawia się tylko w zeznaniu podatkowym. W przeciwieństwie do amortyzacji księgowej, możesz przerwać amortyzację podatkową po prostu nie ubiegając się o amortyzację podatkową w danym roku, co automatycznie wydłuża okres amortyzacji o jeden rok.

Jak działa amortyzacja podatkowa?

W pierwszym roku amortyzacji dowiesz się, do której z grup amortyzacyjnych zgodnie z §30 ustawy o podatku dochod owym należy dany środek trwały. W dokonaniu prawidłowej klasyfikacji pomoże tabela znajdująca się w załączniku nr 1 do ITA.

Następnie wybierasz metodę amortyzacji, którą będziesz stosować przez cały okres amortyzacji (nie możesz zmienić metody w trakcie okresu amortyzacji).


Masz do wyboru 2 metody amortyzacji:

  • Amortyzacja liniowa oznacza, że co roku odliczasz od podatku taką samą kwotę wartości środka trwałego, aż do jego całkowitego zamortyzowania. Wyjątkiem jest pierwszy rok amortyzacji, kiedy zawsze odliczana jest mniejsza kwota.
  • Przyspieszona amortyzacja odzwierciedla fakt, że nieruchomość jest zwykle używana najbardziej w pierwszych latach użytkowania. Najwyższa amortyzacja podatkowa występuje w drugim roku amortyzacji, a roczna kwota amortyzacji stopniowo maleje w kolejnych latach.

Kwota przyspieszonej amortyzacji w pierwszym roku amortyzacji jest obliczana jako koszt wejściowy podzielony przez współczynnik przyspieszonej amortyzacji. W kolejnych latach kwota przyspieszonej amortyzacji jest ustalana według następującego wzoru:


2 × koszt amortyzacji / (współczynnik dla kolejnych lat - liczba lat, w których amortyzowałeś już środek trwały)

Prawo określa minimalny okres amortyzacji i maksymalną stawkę amortyzacji. Oznacza to, że w razie potrzeby można amortyzować środek trwały dłużej, stosując niższą stawkę.

Wybór metody zależy od preferencji i sytuacji. Nieruchomości zazwyczaj amortyzuje się metodą liniową, natomiast ruchomości metodą przyspieszoną - nie jest to jednak wymóg konieczny.


Uwaga! Pamiętaj, że koszt wejściowy nieruchomości, na podstawie którego obliczasz amortyzację, musi być odpowiednio poparty i udokumentowany. W przeciwnym razie istnieje ryzyko naruszenia przepisów podatkowych.

Kwestią tą zajął się niedawno Sąd Okręgowy w Hradcu Králové. W swoim wyroku sąd zajmował się sprawą spółki, która domagała się amortyzacji aktywów bez wystarczających dowodów na ich koszt. W księgowości pojawiły się rozbieżności, które nie spodobały się urzędowi skarbowemu. W związku z tym nie uznał on amortyzacji i naliczył spółce podatek - a sąd podtrzymał stanowisko organu w postępowaniu odwoławczym.

Co dzieje się po umorzeniu środka trwałego?

Po całkowitym odpisaniu środka trwałego masz 2 opcje. Albo zatrzymujesz środek trwały (i nadal go używasz według własnego uznania), albo usuwasz go z ksiąg.

Zbycie aktywów

Zbycie środka trwałego może nastąpić po jego odpisaniu, ale także w trakcie procesu amortyzacji (np. z powodu sprzedaży lub uszkodzenia).

Konkretne ujęcie księgowe zależy od tego, co stanie się z danym składnikiem aktywów. Najczęściej jest on sprzedawany, fizycznie usuwany, darowany lub przenoszony na własność osobistą.

Zbycie zwykle odbywa się w dwóch etapach:

  1. Po pierwsze, składnik aktywów jest usuwany z bilansu według kosztu (obciąża konto nieruchomości i amortyzacji).
  2. Następnie księguje się wartość rezydualną na koncie kosztów (w zależności od metody zbycia) i koncie amortyzacji.

Uwaga! W przypadku zbycia środka trwałego przed końcem roku podatkowego, można odliczyć tylko połowę odpowiedniej amortyzacji podatkowej za ten rok.

Amortyzacja to bułka z masłem...,

...pod warunkiem, że zostanie przeprowadzona przez profesjonalistę. Powierz księgowość i podatki w ręce profesjonalistów. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza - a my zajmiemy się za Ciebie żmudną papierkową robotą.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga