Kategorie
Jak obliczana jest płaca minimalna i co zmieni się od 2025 roku?
Płaca minimalna jest nie tylko najniższym możliwym wynagrodzeniem za pracę, ale wpływa również na inne kwoty. Dowiedz się, jak to działa, kto ją ustala, jak obliczyć prawidłową minimalną stawkę godzinową dla różnych rodzajów pracy i na jakie zmiany należy się przygotować od 2025 roku.
Czym jest płaca minimalna i jak jest ustalana?
Płaca minimalna oznacza najniższe dopuszczalne wynagrodzenie za wykonaną pracę, jakie można zapłacić pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin. Miesięczna kwota odpowiada normalnemu tygodniowi pracy wynoszącemu 40 godzin i jest również przeliczana na minimalną stawkę godzinową.
Płaca minimalna nie obejmuje dodatków za:
- pracę w dni świąteczne lub weekendy;
- pracę w nocy;
- nadgodziny;
- pracę w trudnych warunkach.
Płaca minimalna ma zastosowanie zarówno do pracowników zatrudnionych w ramach zwykłego stosunku pracy, jak i do osób pracujących na podstawie umowy o wykonywaniu pracy lub umowy o aktywności zawodowej.
Poziom płacy minimalnej jest ustalany przez państwo (choć ma zastosowanie tylko w sektorze prywatnym). Powinna ona co najmniej uwzględniać siłę nabywczą pracownika w odniesieniu do kosztów utrzymania, ogólny poziom płac (lub stosunek do średniej płacy w kraju), tempo wzrostu płac i krajowy wskaźnik wydajności.
Minimalne miesięczne wynagrodzenie
Na 2024 r. rząd ogłosił minimalne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 18 900 CZK. Kwota ta wzrosła o 1 600 CZK rok do roku, co stanowi największy wzrost w historii i wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 10 lat (2014: 8 500 CZK).
Minimalne wynagrodzenie za godzinę
Minimalna stawka godzinowa to najniższa kwota, jaką możesz zapłacić swoim pracownikom jako stawkę godzinową (w tym pracownikom tymczasowym na podstawie FTE/PPP).
Jeśli Twoi pracownicy pracują w systemie ciągłym lub wielozmianowym, mają prawnie skrócony tydzień pracy wynoszący tylko 37,5 godziny. Również pracownicy pracujący w systemie dwuzmianowym mogą oficjalnie pracować w krótszym wymiarze godzin - w tym przypadku jest to 38,75 godzin tygodniowo.
Miesięczna płaca minimalna jest taka sama dla wszystkich tych pracowników. Tak więc w przypadku krótszych tygodni pracy należy ponownie obliczyć minimalną stawkę godzinową zgodnie z ich godzinami pracy.
Minimalna stawka godzinowa w 2024 r. przedstawia się następująco:
Rodzaj działalności | Tygodniowy czas pracy | Minimalna stawka godzinowa w 2024 r. |
---|---|---|
Pojedyncza zmiana | 40 h | 112,50 CZK |
Dwie zmiany | 38,75 h | 116,10 CZK |
Praca ciągła lub wielozmianowa | 37,5 h | 120,00 CZK |
Minimalne wynagrodzenie za pracę w niepełnym wymiarze godzin
Jeśli Twój pracownik pracuje w niepełnym wymiarze godzin, a jego czas pracy wynosi na przykład 20 godzin tygodniowo, miesięczne wynagrodzenie minimalne zostanie proporcjonalnie zmniejszone - w tym przypadku o połowę. W 2024 r. taki pracownik otrzyma zatem co najmniej 9 450 CZK miesięcznie.
Prawidłowe obliczenie płacy minimalnej jest również ważne, jeśli kwota na odcinku wypłaty jest niższa niż minimalna - wówczas należy zapewnić pracownikowi dopłatę do płacy minimalnej.
Czy wiesz, jaka jest różnica między pensją a wynagrodzeniem?
Obie nazwy odnoszą się do wynagrodzenia za pracę. Podczas gdy pensja jest wypłacana pracownikom w sektorze prywatnym (zwykłe firmy komercyjne), pensja jest stosowana w sektorze publicznym (pracownicy szkół, urzędów państwowych, ale także lekarze i strażacy). Wynagrodzenie nie podlega kwocie minimalnej, ale tak zwanej skali wynagrodzeń (system stawek płac).
Płaca gwarantowana a płaca minimalna
Być może spotkałeś się również z terminem płaca gwarantowana. Różnica polega na tym, że podczas gdy płaca minimalna ma zastosowanie do wszystkich zawodów w całym kraju, płaca gwarantowana opiera się na tak zwanych grupach stanowisk podzielonych według złożoności, odpowiedzialności i uciążliwości pracy.
Obecnie istnieje łącznie 8 grup zawodowych. Na najniższym poziomie (Grupa 1 - np. pomoc kuchenna, sprzątanie, dostarczanie paczek itp.) płaca gwarantowana jest taka sama jak płaca minimalna. Płaca gwarantowana nie może zatem spaść poniżej płacy minimalnej. Pracownicy w wyższych grupach stanowisk muszą wówczas otrzymywać wynagrodzenie co najmniej w wysokości płacy gwarantowanej dla ich grupy.
Na jakie inne kwoty ma wpływ płaca minimalna?
Obecna płaca minimalna ma bezpośredni wpływ nie tylko na wysokość wynagrodzenia. Jeśli płaca minimalna wzrośnie, zazwyczaj prowadzi to do ponownego obliczenia w następujących obszarach:
- Wysokość opłat: w 2024 r. płaca minimalna wzrośnie o 1600 CZK, co znajdzie odzwierciedlenie we wzroście składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Jeśli jesteś osobą bez dochodu podlegającego opodatkowaniu (tzw. OBZP), nadal będziesz musiał płacić miesięczne ubezpieczenie zdrowotne. Jest to obliczane jako 13,5% aktualnej płacy minimalnej - więc obecnie Twój depozyt wynosiłby 2 552 CZK.
- Ulga podatkowa na dzieci: Aby zakwalifikować się do ulgi podatkowej na dzieci, pracownicy muszą zarabiać co najmniej połowę płacy minimalnej każdego miesiąca - co najmniej 9 450 CZK miesięcznie w 2024 roku. W przypadku osób samozatrudnionych roczny limit wynosi sześciokrotność płacy minimalnej, obecnie 113 400 CZK. Niższe dochody nie kwalifikują się do tej premii nawet w proporcjonalnej wysokości.
- Osoby zarejestrowane w Urzędzie Pracy mogą zarobić dodatkowe pieniądze oprócz wsparcia państwa poprzez zatrudnienie lub w ramach programu pracy tymczasowej. Aby nie stracić zasiłku, ich zarobki są ograniczone do połowy płacy minimalnej - wspomnianych 9 450 CZK.
- Praca w trudnych warunkach: Dodatek za tę pracę wynosi co najmniej 10% płacy minimalnej. W 2024 r. oznacza to wzrost o 1 890 CZK miesięcznie lub 11,25 CZK za godzinę.
- Zwolnienie z podatku emerytalnego: Emerytury do rocznej kwoty 36-krotności płacy minimalnej są zwolnione z podatku. W 2024 r. kwota ta wyniesie 680 400 CZK, co odpowiada miesięcznej emeryturze w wysokości 56 700 CZK. Zwolnienie z podatku dotyczy zatem zdecydowanej większości emerytów.
Zmiany w płacy minimalnej od 2025 r.
Latem 2024 r. Senat przyjął nowelizację Kodeksu pracy, która od stycznia 2025 r. przyniesie dwie główne zmiany:
- Zniesienie płacy gwarantowanej - pozostanie jedynie tzw. płaca gwarantowana (dla sektora publicznego), która zostanie podzielona na 4 grupy prac w zależności od stopnia trudności.
- Regularna indeksacja płacy minimalnej - teraz wzrost płacy minimalnej nie będzie ogłaszany przez rząd, ale przez Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych do 30 września roku kalendarzowego.
Zasady te zostaną zapisane bezpośrednio w ustawie. Zaletą nowego systemu indeksacji płacy minimalnej jest lepsza przewidywalność jej wzrostu. Pozwoli to na dokładniejsze oszacowanie kosztów pracowniczych w ramach planowania finansowego.
Szybciej też dowieszsię o wzroście płacy minimalnej - do tej pory zwyczajem było ogłaszanie nowej kwoty pod koniec roku ze skutkiem od początku roku następnego, więc miałeś zaledwie kilka dni na uwzględnienie zmiany.
WSKAZÓWKA: Nowelizacja Kodeksu pracy nie jest jedyną istotną zmianą legislacyjną w przygotowaniu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co przyniesie nowa ustawa o rachunkowości, a także kolejne zmiany w ustawie o podatku dochodowym.
Zajmiemy się zarządzaniem Twoimi płacami
Nie martw się o prawo. Monitorujemy przepisy i ich zmiany za Ciebie! Dzięki naszym usługom księgowym zaoszczędzisz czas, zmniejszysz obciążenie administracyjne i unikniesz błędów, które mogą prowadzić do kar finansowych. Zleć księgowość płacową na zewnątrz i skup się na tym, co robisz najlepiej - zarządzaniu i rozwijaniu swojej firmy.
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.