Jak zapłacić podatek od nieruchomości? Zmień metodę płatności i oszczędzaj

Termin płatności podatku od nieruchomości (lub pierwszej raty) upływa 31 maja 2024 roku. W ubiegłym roku, w celu zaoszczędzenia pieniędzy, administracja podatkowa zlikwidowała papierowe bony pocztowe, które tradycyjnie były wysyłane do podatników podatku od nieruchomości w maju. Płatność podatku przekazem pocztowym nie była do tej pory pobierana, co ulega zmianie. Zapoznaj się z nowymi zasadami.

Blankiety wpłat podatku nie są już darmowe

Urząd skarbowy ostatecznie pożegnał się z dowodami wpłaty podatku. Ale nie martw się, nadal możesz zapłacić podatek od nieruchomości tradycyjną metodą papierową za pośrednictwem Poczty Czeskiej - ale od 2023 r. zapłacisz dodatkowo.

Jeśli nie wybrałeś jeszcze innej metody płatności, w maju otrzymasz przekaz pocztowy typu A, który jest teraz płatny zgodnie z cennikiem Poczty Czeskiej. Zapłacisz zatem kilkadziesiąt koron oprócz samego podatku.


Cena przekazu pocztowego A do zapłaty podatku (ceny obowiązujące w styczniu 2024 r.)

Kwota płatności podatku Cena bonu podatkowego
1-5000 CZK 52 CZK
5001-50 000 CZK 60 CZK
Za każde dodatkowe 10 000 CZK + 7 CZK


Posiadacze kont otrzymają szczegóły płatności online

Osoby, którym automatycznie założono skrzynkę danych lub które założyły ją samodzielnie, nie powinny spodziewać się klasycznego przekazu pocztowego, jak miało to miejsce w przeszłości, i powinny zwracać uwagę na wiadomości przychodzące.

W zeszłym roku administracja podatkowa ostrzegała na swojej stronie internetowej, że będzie dostarczać nakaz zapłaty podatku od nieruchomości wyłącznie drogą elektroniczną wszystkim podatnikom posiadającym kartę podatkową (zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej). W razie wątpliwości prosimy o kontakt z administratorem podatkowym.


Jak pozbyć się opłaty? Zmień metodę płatności

Administracja podatkowa zaleca wszystkim zmianę metody płatności podatku od nieruchomości, aby uniknąć opłaty za przekaz pieniężny. Jeśli nie posiadasz karty datacard i nie zarejestrowałeś innej metody płatności podczas składania zeznania podatkowego, masz dwie opcje:

Płatność podatku od nieruchomości przelewem na konto

Zarejestruj się w usłudze płatności e-mail, aby zapłacić podatek od nieruchomości przelewem bankowym. Powiadomienie o płatności automatycznie dotrze do skrzynki odbiorczej w maju wraz ze wszystkimi potrzebnymi informacjami, w tym kodem QR umożliwiającym wygodną płatność.

Jak zarejestrować się, aby płacić przelewem bankowym?

  • Wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej administracji podatkowej.
  • Wyślij wniosek do lokalnego urzędu skarbowego, w zależności od lokalizacji nieruchomości. Posiadasz kilka nieruchomości, które podlegają różnym organom podatkowym? W takim przypadku należy złożyć wniosek do każdego z nich osobno.
  • Z usługi można skorzystać pod warunkiem, że nie masz skonfigurowanego SIPO do płatności podatku.
  • Do płatności bezgotówkowych można przystąpić do 15 marca 2024 roku. Jeśli przegapisz ten termin, otrzymasz w tym roku powiadomienie o konieczności uiszczenia opłaty. Nie zapomnij dokonać zmiany w przyszłym roku.

WSKAZÓWKA: Nie wiesz, jak zapłacić podatki przelewem bankowym? Przeczytaj przydatny przewodnik na temat płacenia podatków. Dowiedz się, jak upewnić się, że masz prawidłowy numer konta, zmienne i symbole wyciągu. A jeśli zastanawiasz się, co nowego w 2024 roku, sprawdź nasz przegląd zmian w podatku od nieruchomości.

Płatność podatku od nieruchomości za pośrednictwem SIPO

Jeszcze bardziej rygorystyczny termin 31 stycznia 2024 r. dotyczy rejestracji w celu zapłaty podatku od nieruchomości za pośrednictwem SIPO. Jeśli przelew bankowy nie jest dla Ciebie wygodny i nie chcesz tracić pieniędzy na rachunki, możesz złożyć wniosek o zapłatę podatku przez SIPO w wyznaczonym terminie - wystarczy wypełnić formularz, podając m.in. swój numer kontaktowy.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga