Zeznanie podatkowe w 2024 roku: kiedy i jak złożyć?

Każdego roku miliony Czechów składają zeznania podatkowe. Wielu z nich nie wie jednak, jak i kiedy złożyć je poprawnie. Dlatego podsumowaliśmy dla Ciebie najważniejsze zasady.

Kiedy złożyć zeznanie podatkowe?

Terminy składania zeznań podatkowych są określone przez kodeks podatkowy, który mówi, że należy złożyć prawidłowe zeznanie podatkowe w formie papierowej w ciągu 3 miesięcy od zakończenia poprzedniego roku.

Firmy są obecnie zobowiązane do składania zeznań podatkowych drogą elektroniczną. Muszą to zrobić w ciągu 4 miesięcy od zakończenia poprzedniego roku. Jeśli Twój doradca podatkowy (lub adwokat, jeśli Twoja firma podlega kontroli) wypełni dokument za Ciebie, masz do 6 miesięcy od końca poprzedniego roku podatkowego na jego złożenie. Obecnie pełnomocnictwo dla doradcy podatkowego/adwokata wystarczy dostarczyć do urzędu skarbowego wraz z zeznaniem.

Na złożenie zeznania podatkowego za 2024 r. obowiązują następujące terminy:

  • papierowo można złożyć do 2 kwietnia br,
  • elektronicznie do 2 maja,
  • za pośrednictwem doradcy podatkowego do 1 lipca.

Uwaga: Z formy papierowej mogą skorzystać wyłącznie podatnicy nieposiadający skrzynki danych. Przedsiębiorstwa i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mają zgodnie z prawem własną skrzynkę danych, więc muszą składać dokumenty online, na przykład za pośrednictwem portalu Moje Podatki.

Kto składa zeznanie podatkowe?

Zgodnie z prawem każda osoba fizyczna o rocznym dochodzie powyżej 50 000 CZK musi złożyć zeznanie podatkowe. Kwota ta nie obejmuje dochodów zwolnionych z podatku (zazwyczaj darowizn lub spadków) oraz dochodów podlegających opodatkowaniu u źródła (np. z umów o dzieło).

Pracodawca zazwyczaj wypełnia ten obowiązek za pracowników, jeśli podpisali oni tak zwaną różową deklarację podatnika i nie mają więcej niż jednego dochodu w tym samym czasie. W przeciwnym razie pracownik sam zajmuje się rozliczeniem podatkowym.

Większość przedsiębiorców jest również zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego. Jedynymi wyjątkami są osoby samozatrudnione o niskim rocznym dochodzie (do 50 000 CZK w przypadku głównej działalności i do 20 000 CZK w przypadku dodatkowej działalności podczas zatrudnienia) oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w systemie podatku liniowego.

Do kiedy należy płacić podatek dochodowy?

Termin zapłaty podatku jest taki sam jak termin złożenia zeznania. Uważaj, ponieważ urząd skarbowy może naliczyć odsetki za zwłokę.

Powinieneś również zaksięgować wszelkie zapłacone zaliczki na podatek dochodowy na poczet obliczonego podatku, jeśli zapłacisz je w ciągu roku. Pamiętaj, że jeśli zapłacisz więcej niż 30 000 CZK podatku, będziesz zobowiązany do wpłacania zaliczek począwszy od następnego okresu.

Jeśli nadpłaciłeś podatek, możesz ubiegać się o jego zwrot - jest to część zeznania podatkowego. Dowiedz się więcej w naszym artykule na temat płacenia podatku.

Co jeśli złożysz zeznanie podatkowe z opóźnieniem?

Złożenie zeznania podatkowego po terminie wiąże się z ryzykiem nałożenia kary. Obowiązuje jednak pewien poziom tolerancji. Jeśli złożysz zeznanie w ciągu 5 dni roboczych po upływie terminu, nie zostaniesz ukarany. Jeśli spóźnisz się dłużej, władze nałożą na Ciebie karę w wysokości 0,05% podatku lub ulgi podatkowej za każdy dzień spóźnienia (maksymalna kara wynosi 5% kwoty).

Urząd skarbowy może również naliczyć karę, jeśli zeznanie podatkowe zostanie złożone nieprawidłowo lub w niewłaściwej formie (na przykład papierowej zamiast elektronicznej). Urząd skarbowy najpierw Cię upomni, a jeśli nie zareagujesz na wezwanie, nałoży grzywnę w wysokości 1000 CZK. Kara może zostać zwiększona w przypadku szczególnie poważnych przeszkód.

Co zrobić w przypadku popełnienia błędu w zeznaniu podatkowym?

Jeśli popełnisz błąd w zeznaniu podatkowym, możesz go poprawić, składając poprawione lub dodatkowe zeznanie podatkowe. Jaka jest różnica między nimi?

Jeśli odkryjesz błąd przed upływem terminu składania zeznań, możesz po prostu wypełnić poprawione zeznanie i wysłać je do urzędu skarbowego. Urząd skarbowy weźmie wtedy pod uwagę tylko nową wersję dokumentu.

Możesz odkryć błąd później - przepisy również na to pozwalają. Na korektę masz do 3 lat od upływu terminu na złożenie poprawnego zeznania. W tym czasie złóż zeznanie uzupełniające i zapłać niezapłacony podatek - musisz to jednak zrobić do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykryłeś błąd.

Wskazówka! Jeśli z perspektywy czasu odkryjesz, że zapłaciłeś rządowi więcej podatku niż powin ieneś, nie musisz nic robić. Złóż dodatkowe zeznanie podatkowe tylko wtedy, gdy chcesz ubiegać się o zwrot nadpłaty - w zależności od kwoty, zastanów się, czy dodatkowa papierkowa robota jest tego warta.

Jeśli okaże się, że nieumyślnie zapłaciłeś rządowi mniej, dodatkowe zeznanie podatkowe (i zapłata niedopłaty) są dla Ciebie obowiązkowe.

Uważaj na zmiany w przepisach

Nie zapominaj, że wiele przepisów podatkowych ulegnie zmianie w związku z rządowym pakietem konsolidacyjnym. Zmiany te dotyczą jednak dochodu za rok 2024, więc uwzględnisz je dopiero w zeznaniu składanym wiosną 2025 roku.

Godne uwagi nowe zmiany obejmują zniesienie czesnego i zniżki studenckiej. Nastąpi również zaostrzenie zasiłku dla współmałżonka, o który będziesz teraz ubiegać się tylko wtedy, gdy masz dziecko poniżej 3 roku życia. Dodatki na związki zawodowe nie będą już odliczane od podstawy opodatkowania.

Państwo obniży również próg stosowania progresywnej 23% stawki podatkowej płaconej przez osoby o wysokich dochodach. Osoby zarabiające ponad 3-krotność średniego wynagrodzenia zapłacą dodatkowy podatek (wcześniej było to 4-krotność). Bardziej rygorystyczne zasady wpłyną również na opodatkowanie wygranych na loterii.

Interesują Cię szczegóły? Dowiedz się, jakie inne zmiany podatkowe nadchodzą od 2024 roku.

Nie zapomnij o przeglądach

Twoje obowiązki nie kończą się wraz ze złożeniem zeznania podatkowego. W ciągu miesiąca od złożenia zeznania podatkowego należy również przesłać zestawienia dochodów i wydatków do zakładu ubezpieczeń zdrowotnych i czeskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ČSSZ).

Nie chcesz sam zajmować się irytującą papierkową robotą? Z przyjemnością zajmiemy się Twoim osobistym zeznaniem podatkowym i obowiązkowymi raportami. Daj nam znać za pomocą poniższego formularza, a omówimy szczegóły.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga