Samozatrudnienie w Czechach: jak opłacić ubezpieczenie zdrowotne i społeczne?

Jako przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą musisz sam zadbać o prawidłowe opłacanie składek. Łatwo jednak pogubić się w gąszczu przepisów. Dlatego przygotowaliśmy przegląd podstawowych obowiązków.

Obowiązkowe opłaty w pigułce

Wszystkie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zobowiązane są do opłacania nie tylko podatków, ale również ubezpieczenia zdrowotnego i często społecznego. Ponadto każdy przedsiębiorca (z wyjątkiem tych objętych systemem podatku liniowego) musi raz w roku zgłaszać swoje dochody i wydatki do swojej kasy chorych i czeskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ČSSZ).

Zasady różnią się między innymi w zależności od tego, czy prowadzisz główną czy dodatkową działalność gospodarczą. Jak to sprawdzić?

  • Jeśli Twoja firma jest Twoim jedynym/dominującym źródłem dochodu, zazwyczaj jest to Twoja główna działalność.
  • Jeśli prowadzisz firmę, gdy pracujesz, studiujesz, jesteś na urlopie macierzyńskim lub na emeryturze, Twoja firma jest zwykle uważana za drugorzędną.

Przyjrzyjmy się teraz, jak opłaty działają w praktyce.

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne jest opłacane przez każdego przedsiębiorcę (samozatrudnionego zarówno w przypadku działalności głównej, jak i dodatkowej).

Rodzaj działalności determinuje jednak zasady obliczania składek. Jeśli prowadzisz główną działalność, jesteś zobowiązany do opłacania co najmniej minimalnej miesięcznej składki (patrz tabela przeglądowa).

W przypadku działalności dodatkowej nie obowiązują minimalne zaliczki - składki są zawsze obliczane na podstawie rzeczywistych dochodów. Jeśli jesteś zatrudnionym przedsiębiorcą, nie musisz w ogóle dokonywać miesięcznych płatności i płacisz składki ubezpieczeniowe raz w roku po złożeniu oświadczenia o dochodach i wydatkach.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą ubezpieczonym przez państwo (studiujesz, przebywasz na urlopie macierzyńskim lub jesteś na emeryturze), również nie płacisz miesięcznych zaliczek w pierwszym roku działalności i opłacasz składkę za cały rok po złożeniu oświadczenia o dochodach. Na kolejny okres firma ubezpieczeniowa ustali miesięczne zaliczki, które wyliczy na podstawie Twojego oświadczenia. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zapoznaj się z podsumowaniem dla osób samozatrudnionych w przypadku działalności dodatkowej.

Obliczanie składek ubezpieczeniowych

Osoby samozatrudnione są zobowiązane do płacenia 13,5 % podstawy wymiaru na rzecz swojego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osoby samozatrudnionej jest obliczana jako 50 % podstawy opodatkowania. Podstawa opodatkowania, a dokładniej częściowa podstawa opodatkowania dla dochodów z samozatrudnienia, to różnica między dochodem z działalności gospodarczej a powiązanymi wydatkami.

Wzór na obliczenie ubezpieczenia zdrowotnego wygląda zatem następująco:

(dochód - wydatki) × 0,50 × 0,135 = roczna składka na ubezpieczenie zdrowotne

Prawo określa również minimalną podstawę wymiaru, od której naliczane są minimalne miesięczne składki. Przedsiębiorcy muszą płacić co najmniej to minimum za swoją główną działalność, nawet jeśli wzór daje niższą kwotę.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób samozatrudnionych

Rodzaj kwoty 2023 2024
Minimalna podstawa wymiaru 20 162 CZK 21 984 CZK
Minimalna miesięczna zaliczka 2 722 CZK 2 968 CZK

Kiedy należy wpłacić zaliczkę na ubezpieczenie zdrowotne?

Zaliczki należy wpłacać od 1. dnia miesiąca kalendarzowego, za który opłacana jest składka, do 8. dnia następnego miesiąca.

Przykład.

Jeśli płacisz minimalne składki na ubezpieczenie zdrowotne, które rosną co roku, musisz zapłacić nową kwotę od początku nowego roku (tj. do 8 lutego za styczeń) - więc upewnij się, że zmieniłeś swoje stałe zlecenie na czas. Zrób to samo, jeśli obecnie opłacasz składki obliczone poniżej minimum na 2024 r.

Ubezpieczenie społeczne

Zasady dotyczące ubezpieczenia społecznego są nieco bardziej skomplikowane. Są one regulowane przez kilka aktów prawnych, w szczególności ustawę o składkach na ubezpieczenie społeczne oraz ustawy o ubezpieczeniu emerytalnym i chorobowym. Jak więc działa ubezpieczenie społeczne dla osób samozatrudnionych?

Składki na ubezpieczenie społeczne składają się z 3 elementów:

  • składki na ubezpieczenie emerytalne;
  • składka na państwową politykę zatrudnienia;
  • składki na ubezpieczenie chorobowe.

Podczas gdy ubezpieczenie emerytalne i składka na państwową politykę zatrudnienia są obowiązkowe, ubezpieczenie chorobowe jest opłacane dobrowolnie przez osoby samozatrudnione.

Inne zasady opłacania ubezpieczenia społecznego zależą od tego, czy wykonujesz główny czy dodatkowy zawód oraz od wysokości Twojego dochodu.

Główna działalność

W przypadku głównej działalności ubezpieczenie społeczne jest obowiązkowe niezależnie od wysokości zarobków. Musisz także co miesiąc opłacać co najmniej minimalną kwotę ubezpieczenia społecznego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (patrz tabela poniżej).

Działalność dodatkowa

Obowiązek opłacania ubezpieczenia społecznego z tytułu działalności dodatkowej istnieje tylko wtedy, gdy roczny zysk brutto (różnica między przychodem a wydatkami biznesowymi) przekracza określoną kwotę - w 2023 r. próg ten wynosi 96 777 CZK, a na 2024 r. zaplanowano 105 521 CZK. Możesz również dobrowolnie zarejestrować się do ubezpieczenia społecznego.

Jeśli opłacasz ubezpieczenie z tytułu działalności dodatkowej, podlegasz również minimalnym miesięcznym zaliczkom, ale po obniżonej stawce (patrz tabela przeglądowa).

Wskazówka! Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć w przeglądzie dla osób samozatrudnionych w przypadku działalności dodatkowej.

Obliczanie składek ubezpieczeniowych

Wysokość składki na ubezpieczenie społeczne dla osób prowadzących działalność na własny rachunek jest obliczana jako procent podstawy wymiaru. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego, jest ona ustalona na poziomie 50 % podstawy opodatkowania (od 2024 r. wzrośnie ona do 55 %, ale wyższy procent ma zastosowanie tylko do składek od dochodu uzyskanego w 2024 r.). Również w tym przypadku ustawa określa minimalną podstawę wymiaru.

Roczna składka jest następnie ustalana na poziomie 29,2 % podstawy wymiaru (28 % na ubezpieczenie emerytalne, 1,2% na państwową politykę zatrudnienia).

Kwota obowiązkowej składki na ubezpieczenie społeczne jest następnie obliczana jako:

(dochód - wydatki) × 0,50 × 0,292 = roczna składka na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne

Jeśli dobrowolnie opłacasz również ubezpieczenie chorobowe, zapłacisz dodatkowe 2,1 % podstawy wymiaru (od 2024 r. będzie to 2,7 %).

Składki na ubezpieczenie społeczne dla osób prowadzących działalność na własny rachunek

Składka na ubezpieczenie społeczne Rodzaj działalności Rodzaj kwoty 2023 2024
Ubezpieczenie emerytalne (w tym składka na państwową politykę zatrudnienia) Główne Minimalna miesięczna podstawa wymiaru 10 081 CZK 13 191 CZK
Minimalna miesięczna zaliczka 2 944 CZK 3 852 CZK
Drugorzędna Minimalna miesięczna podstawa naliczania 4 033 CZK 4 837 CZK
Minimalna miesięczna zaliczka 1 178 CZK 1 413 CZK
Ubezpieczenie chorobowe Kwoty są takie same dla działalności głównej i dodatkowej Minimalna miesięczna podstawa wymiaru 8 000 CZK 8 000 CZK
Minimalna miesięczna zaliczka 168 CZK 216 CZK

Uwaga: Rządowy pakiet konsolidacyjny ma zmienić sposób obliczania minimalnej podstawy opodatkowania od 2024 roku. W związku z tym kwota minimalnych zaliczek znacznie wzrośnie od 2024 roku.

Kiedy należy wpłacić zaliczkę na ubezpieczenie społeczne?

Składki na ubezpieczenie emerytalne i chorobowe należy zawsze opłacać do końca miesiąca, za który dokonywana jest płatność.

Przykład.

A co z kolejnym okresem? Począwszy od stycznia, należy zawsze opłacać co najmniej minimalną składkę na ubezpieczenie społeczne na dany rok.

  • Jeśli więc płacisz minimalne zaliczki w 2023 r., dostosuj swoje zlecenie stałe do nowego minimum od stycznia 2024 r., jak pokazano w powyższej tabeli.
  • Zrób to samo, jeśli obecnie wpłacasz obliczone składki poniżej minimum na rok 2024.
  • Jeśli jednak płacisz obliczoną zaliczkę powyżej minimum na 2024 r., powinieneś kontynuować dokonywanie płatności i zacząć płacić nową obliczoną kwotę od miesiąca, w którym składasz zeznanie o dochodach i wydatkach za poprzedni rok (tj. jeśli składasz zeznanie w maju, płacisz nową kwotę od maja).

Wskazówka! Chcesz sprawdzić, czy prawidłowo opłaciłeś składki na ubezpieczenie społeczne? Możesz to sprawdzić online w CSSA ePortal.

Przegląd dochodów i wydatków

Każdy przedsiębiorca, który nie korzysta z systemu podatku liniowego, musi złożyć zestawienie przychodów i wydatków po zakończeniu okresu podatkowego. Robi się to dwukrotnie - raz dla kasy chorych i raz dla ČSSZ.

Zeznanie o dochodach i wydatkach jest w zasadzie rocznym rozliczeniem z kasą chorych i ČSSZ, w którym oblicza się, ile wpłacono zaliczek w ciągu roku i ile trzeba zwrócić, w zależności od dochodu. Kalkulacja określa również, ile zapłacisz zaliczki w następnym roku - ponownie, musisz zapłacić co najmniej minimum za dany rok.

  • Termin składania obu oświadczeń upływa zawsze w ciągu 1 miesiąca od daty złożenia zeznania podatkowego.
  • Zeznanie składa się elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej zakładu ubezpieczeń zdrowotnych i ePortalu CSH.
  • Zaległe składki na ubezpieczenie (zdrowotne i społeczne) należy opłacić w ciągu 8 dni od złożenia zeznania.

Przykład. Pracownik korzysta z 60 % ryczałtu i w 2023 r. zarobił 1,5 mln CZK. W swoim podsumowaniu obliczył, że przy tym dochodzie roczna składka wynosi 40 500 CZK. Poniósł zatem niedopłatę w wysokości 7 836 CZK na ubezpieczenie zdrowotne.

Zeznanie podatkowe składa elektronicznie z terminem do 2 maja 2024 roku. Składa je 30 kwietnia, więc wysyła deklarację do firmy ubezpieczeniowej do 30 maja i płaci zaległości w ciągu 8 dni od złożenia zeznania.

Zryczałtowane ulgi podatkowe

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą również dobrowolnie przystąpić do systemu podatku liniowego. Łączy on w sobie obowiązkowe opłaty i płatności podatku dochodowego - przedsiębiorca płaci więc zryczałtowaną kwotę miesięcznie, zgodnie ze swoim przedziałem podatkowym. Jeśli spełniasz warunki systemu ryczałtowego przez cały rok, nie musisz składać deklaracji podatkowych ani raportów.

Chociaż podatek liniowy oznacza mniej administracji, nie zawsze jest bardziej opłacalny niż standardowe opłaty. Szczegółowe informacje można znaleźć w naszym artykule na temat podatku liniowego.

Uwaga! Ubezpieczenie chorobowe nie jest częścią podatku liniowego. Jeśli prowadzisz zryczałtowaną działalność gospodarczą i chcesz mieć ubezpieczenie chorobowe, musisz się do niego zapisać i opłacać je osobno.

My zajmiemy się administracją.

Czy te wszystkie przepisy przyprawiają Cię o zawrót głowy? Nie jesteś sam. Chętnie pomożemy Ci z podatkami i opłatami. Przygotujemy dla Ciebie deklaracje podatkowe i raporty ustawowe. Zostaw nam wiadomość w poniższym formularzu, aby omówić szczegóły.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Zalecane

Usługi podatkowe i księgowe
Usługi podatkowe i księgowe

Pozbądź się administracji, nie płać więcej podatków…

Pozbądź się administracji, nie płać więcej podatków niż jest to konieczne i skup się w 100% na swoim biznesie.

Dowiedz się więcej Dowiedz się więcej
Deklaracja podatkowa
Deklaracja podatkowa

Nie zgub się w księgowości i podatkach. Umów…

Nie zgub się w księgowości i podatkach. Umów się na konsultację, a nasi specjaliści doradzą Ci. Pomagamy…

Dowiedz się więcej Dowiedz się więcej

Wiadomości z naszego bloga