Anulowanie rejestracji podatku dochodowego osób prowadzących działalność gospodarczą: czy dotyczy to Ciebie?

Rządowy pakiet konsolidacyjny przynosi wiele zmian i niepopularnych decyzji. Nie wszystkie innowacje są jednak złe, a niektóre z nich nawet ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej samozatrudnionym przedsiębiorcom - jak na przykład zniesienie obowiązkowej wcześniej rejestracji w urzędzie skarbowym (FÚ).

Obowiązkowa rejestracja dla nowych osób samozatrudnionych

Zdecydowałeś się wziąć życie w swoje ręce i założyć własną firmę? Pewnie zastanawiasz się, jakie wymogi będziesz musiał spełnić jako osoba samozatrudniona, aby uniknąć niepotrzebnych długów i nieprawidłowości.

Niezależnie od tego, czy planujesz prowadzić swoją firmę jako główną, czy poboczną działalność, zawsze pomyśl o rejestracji w:

  • biurze rejestracji licencji handlowych,
  • swojej kasie chorych, od której posiadasz "niebieską kartę",
  • ČSSZ lub Czeskiej Administracji Ubezpieczeń Społecznych.

WSKAZÓWKA: Nie chcesz długo analizować, do której kategorii należy planowana przez Ciebie działalność? Albo co trzeba zrobić, aby uzyskać zgodę? Aby pomóc Ci szybko i bezpiecznie znaleźć drogę, napisaliśmy przewodnik na temat tego, jak założyć działalność handlową.

Co z urzędem skarbowym i podatkiem dochodowym?

Do końca 2023 r., kiedy rozpoczynałeś działalność, musiałeś zarejestrować się w lokalnym urzędzie skarb owym i zarejestrować się jako samozatrudniony do celów podatku dochodowego. Nie miałeś pojęcia, czy w pierwszym roku swojej działalności będziesz miał dochód w niskich tysiącach, czy wręcz przeciwnie, w wysokich setkach tysięcy.

Podobnie, nadal byłeś zobowiązany do zadeklarowania, że nie miałeś dochodu podlegającego opodatkowaniu za poprzedni rok jako osoba samozatrudniona i do złożenia "zerowego" zeznania podatkowego.

Oba obowiązki zakończą się jednak wraz z wprowadzeniem pakietu konsolidacyjnego w dniu 1 stycznia 2024 roku. Państwo oczekuje, że zmiana ta przyniesie znaczne oszczędności w bezpośrednich i pośrednich kosztach administracyjnych zarówno po jego stronie (tj. administratora podatkowego), jak i po stronie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (podatników).

Program rejestracji osób samozatrudnionych do podatku dochodowego obejmuje takie działania jak:

  • konieczność zgłaszania zmiany właściwości miejscowej (zazwyczaj przy zmianie siedziby),
  • nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP),
  • lub zwrot nadpłaty podatku na różne sposoby według wyboru podatnika (obecnie zwroty będą przekazywane wyłącznie na rachunek bankowy wskazany we wniosku o zwrot).

Stan stara się obecnie skonsolidować wszystkie te działania i likwiduje zbędną papierkową robotę. Celem jest zautomatyzowanie wyszukiwania niezbędnych danych poprzez połączenie dostępnych źródeł, tak aby nie musiały być one obsługiwane indywidualnie w wielu lokalizacjach.

Rejestracja podatku dochodowego dla osób prowadzących działalność na własny rachunek

Jeśli jesteś już zarejestrowany do celów podatku dochodowego jako osoba samozatrudniona, tj. rozpocząłeś działalność handlową do końca 2023 r. lub osiągasz dochód z działalności handlowej, nie musisz teraz wykonywać żadnych dodatkowych zadań.

Państwo automatycznie anuluje wszystkie rejestracje w dniu 1 stycznia 2024 r., bez konieczności samodzielnego ubiegania się o to. Spowoduje to również anulowanie numeru VAT, ale nie obowiązku płacenia podatków. Ponieważ jednak zmiana wynika z przepisów prawa, urząd skarbowy nie poinformuje Cię o tym indywidualnie.

Wiadomość jest zatem korzystna nie tylko dla osób rozpoczynających działalność na własny rachunek, ale także dla tych, którzy decydują się na zamknięcie handlu. Do końca ubiegłego roku musiały one wypełnić formularz o anulowanie rejestracji podatku dochodowego i poprosić lokalny urząd skarbowy o jego rozpatrzenie. Teraz ten obowiązek nie jest już konieczny.

Co z rozliczeniem i płatnością podatku dochodowego?

Anulowanie rejestracji podatku dochodowego nie oznacza, że nie musisz już płacić podatku dochodowego. Jedyną kwestią jest teraz to, czy jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą osiągnąłeś dochód podlegający opodatkowaniu za poprzedni rok.

Jeśli tak, a kwota dochodu przekroczyła łącznie 50 000 CZK (lub 20 000 CZK, jeśli jesteś również zatrudniony), będziesz nadal składać regularne zeznanie podatkowe ze wszystkimi jego wymogami.

WSKAZÓWKA: Zeznanie podatkowe to nie strach na wróble. Przygotowaliśmy łatwy do zrozumienia przewodnik wyjaśniający, jak wypełnić zeznanie podatkowe a także podsumowanie, kiedy i jak złożyć zeznanie podatkowe za 2024 r.

Jeśli tego nie zrobisz, wyślij zawiadomienie do IRS, że nie poniosłeś zobowiązania podatkowego w poprzednim roku. Możesz jednak po prostu wysłać powiadomienie jako wiadomość za pośrednictwem skrzynki danych i nie musisz dokumentować "zerowego" zeznania podatkowego, chyba że masz ku temu inny powód. Termin złożenia zawiadomienia jest taki sam jak termin złożenia zeznania podatkowego.

Nie zapomnij złożyć takiego samego zawiadomienia w urzędzie skarbowym po zamknięciu działalności (po anulowaniu licencji handlowej). Jak wyjaśniliśmy powyżej, chociaż nie musisz już wypełniać specjalnego formularza, aby anulować rejestrację podatku dochodowego, dlatego Urząd Skarbowy nie może wiedzieć, czy oczekiwać od Ciebie złożenia zeznania podatkowego, a zatem Twoim obowiązkiem jest powiadomienie go o tym.

Czy muszę złożyć zeznanie podatkowe?

TAK Jeśli mój dochód jako osoby samozatrudnionej przekroczył 50 000 CZK w poprzednim roku (lub 20 000 CZK, jeśli pracuję również na etacie).
NIE Jeśli jestem samozatrudniony i nie miałem żadnych dochodów z działalności gospodarczej w poprzednim roku lub z jakiegokolwiek innego powodu do złożenia zeznania, wystarczy, że złożę zawiadomienie w urzędzie skarbowym.

Kogo ta zmiana nie dotyczy?

Obowiązek rejestracji do podatku dochodowego pozostaje na razie dla osób prawnych (z wyjątkiem tych, w których podatek jest potrącany według specjalnej stawki podatkowej) oraz dla osób fizycznych uzyskujących dochody z pracy (zazwyczaj wynagrodzenia z pracy).

Mówiąc prościej - jeśli jesteś pracownikiem lub masz pracownika, ta zmiana na razie Cię nie dotyczy.

Te dwie grupy powinny również zobaczyć uproszczenie swojej agendy podatkowej w przyszłości. Powinno to jednak podlegać bardziej kompleksowej reformie niż pakiet konsolidacyjny zatwierdzony w 2023 roku.

Zmniejszymy Twoje obciążenia podatkowe

Nie jesteś pewien, co oznaczają dla Ciebie zmiany i nie masz czasu na zapoznanie się z najnowszymi wiadomościami podatkowymi? Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza kontaktowego. Z przyjemnością pomożemy Ci w kwestiach podatkowych.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga